Drewno w łazience

Drewno jest coraz częściej wykorzystywane jako materiał do wykończenia podłogi w łazience. Stosuje się je na całą powierzchnię podłogi lub w postaci wstawek na posadzkach wykonanych z innych materiałów np. z kamienia lub płytek ceramicznych. Odpowiednio dobrany i zabezpieczony gatunek zapewnia ciekawy, naturalny wygląd, uczucie ciepła pod stopami i jest materiałem, który możemy wielokrotnie odnawiać. . Dodatkowo podłogi drewniane zachowują ciepło otoczenia, co jest szczególnie ważne w kontakcie dotykowym, a ponadto dzięki odpowiednio zakonserwowanej powierzchni są tak łatwe w utrzymaniu jak powierzchnie ceramiczne a w przeciwieństwie do ceramiki zapewniają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni.

Podłogi z drewna, które mają zostać ułożone w łazience będą narażone na działanie wysokiej wilgotności powietrza oraz zachlapania wodą. Przy zmianie wilgotności powietrza deski kurczą się i pęcznieją tworząc szczeliny między pojedynczymi deszczułkami. Drewno, które ma być użyte w pomieszczeniach mokrych musi posiadać następujące cechy:
• wysoką odporność na wodę i destrukcję biologiczną
• wysoką stabilność
• łatwość konserwacji
• łatwość renowacji

Największe znaczenie ma właśnie wysoka stabilność drewna. Wskazuje ją współczynnik skurczu – im niższy, tym drewno bardziej stabilne.