Wykańczanie podłogi drewnianej

Wykańczanie podłogi drewnianej 

Wykańczanie podłogi jest kolejnym etapem po jej cyklinowaniu i szlifowaniu. W zależności od oczekiwań Klienta co do wyglądu podłogi oraz jej użyteczności można wybrać różne sposoby jej wykończenia.

  • lakierowanie
  • olejowanie
  • woskowanie
  • zmiana koloru podłogi (bielenie, pigmentowanie, bejcowanie)
  • szczotkowanie
  • ługowanie

LAKIEROWANIE PODŁOGI

Lakierowanie podłogi drewnianej to najczęstszy sposób jej wykańczania. Lakier nałożony na podłogę drewnianą nie wnika w głąb drewna ale tworzy na powierzchni podłogi ochronną powłokę. Powłoka ta zabezpiecza podłogę drewnianą przed wpływem warunków zewnętrznych a także przed uszkodzeniem, zarysowaniem, zalaniem itp. Dodatkowo zastosowanie lakieru sprawia, że drewno uzyskuje naturalną swoją barwę i dodatkowo uwidocznione zostają szczegóły rysunku drewna. Istotny jest też fakt, że lakierowana podłoga drewniana jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości i konserwacji. Taka podłoga nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów konserwujących a do prawidłowego czyszczenia wystarczy w woda i detergent. Lakierowanie podłóg polecane jest do wszystkich pomieszczeń, niemniej jednak należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego lakieru w zależności od pomieszczenia w którym znajduje się podłoga drewniana (kuchnia, łazienka czy miejsca bardzo użytkowane). Poprzez wybór lakieru można uzyskać podłogę matową, półmatową lub z połyskiem. Wadą podłogi lakierowanej jest niewątpliwie długi czas utwardzania się lakieru (do 7 dni) jak również to, że na powierzchni podłogi lakierowanej gromadzą się ładunki elektryczne, co sprawia, że podłoga się elektryzuje i gromadzi się na niej kurz. Na podłodze o wysokim połysku bardziej widoczne są rysy, wgniecenia, zarysowania itp. Takie uszkodzenia mogą być usunięte tylko i wyłącznie przy kolejnej renowacji podłogi – poprzez cyklinowanie całej warstwy wierzchniej i ponowne nałożenie lakieru. Nie ma możliwości naprawy miejscowej takich ubytków. W przypadku podłogi lakierowanej można zastosować pigment lub bejcę aby zmienić kolor podłogi.

OLEJOWANIE PODŁOGI

Olejowanie podłogi drewnianej to jeden ze sposobów jej wykończenia. Mimo, że jest to najstarszy sposób konserwacji drewna to stosowany jest na nowo dopiero od kilkunastu lat. Olej wnika w strukturę drewna, konserwuje i impregnuje jego powierzchnię od kilku do kilkunastu milimetrów w jego głąb i tym samym zabezpiecza podłogę przed wilgocią. Dlatego też olejowanie polecane jest do wykańczania podłóg w łazienkach, kuchniach oraz w pomieszczeniach, w których podłoga będzie bardzo eksploatowana. Podłoga olejowana starzeje się w sposób naturalny i uzyskuje szlachetny wygląd. Poprzez zastosowanie tej techniki otrzymuje się oryginalną i naturalną fakturę drewna, o pogłębionym kolorze i głębi wzorów. Co więcej powierzchnia podłogi jest matowa o aksamitnym połysku. Na powierzchni olejowanej podłogi nie gromadzą się ładunki elektryczne, co zapobiega gromadzeniu się kurzu i elektryzowaniu posadzki. Dlatego też taki sposób wykończenia podłogi polecany jest dla alergików i astmatyków. Niestety taka podłoga wymaga stałej i regularnej konserwacji przy użyciu specjalnych wosków lub preparatów olejowych. Plusem takiej konserwacji jest fakt, że nie trwa ona dłużej niż zwykłe sprzątanie a po takim zabiegu uzyskuje się podłogę, która wygląda jakby była dopiero co położona i wykończona. Podłoga olejowana może być odnawiana bez potrzeby cyklinowania, a jeżeli zostanie zarysowana lub zniszczona naprawa jest tylko miejscowa. Istotny jest też fakt, że rysy na podłodze olejowanej nie zmieniają koloru drewna, a jeżeli są to niewielkie ubytki to drewno w tych miejscach naturalnie pracuje, pęcznieje i wypełnia tym samym szczelinę ubytku. W przypadku podłogi olejowanej można zastosować pigment lub bejcę aby zmienić kolor podłogi.

WOSKOWANIE PODŁOGI

Woskowanie podłogi drewnianej to jeden ze sposobów jej wykończenia. Woskowanie polega na nałożeniu na wycyklinowaną i wypolerowaną podłogę jednej lub kilku warstw specjalnego preparatu – wosku. Wosk nie wsiąka w strukturę drewna ale zabezpiecza przed wnikaniem wody.  Podłoga na którą nałożony został wosk jest połyskująca, gładka, śliska ale jest też bardziej podatna na zaplamienia i zarysowania. Co więcej taka podłoga wymaga stałej konserwacji. Możliwe jest połączenie olejowania i woskowania podłogi poprzez zastosowanie olejowosków – wówczas uzyskujemy powierzchnię o satynowym lub matowym połysku.

ZMIANA KOLORU PODŁOGI

Podłoga drewniana ma charakterystyczny kolor i barwę w zależności od wybranego gatunku drewna. W ostatnich latach bardzo popularne stały się zabiegi wykańczające podłogę drewnianą, które mają za zadanie zmienić jej kolor. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć podłogę drewnianą można rozjaśnić lub przyciemnić.

Bielenie podłogi

  • pigmentowanie podłogi

Pigmentowanie podłogi drewnianej polega na zastosowaniu odpowiedniego pigmentu, który dodawany jest do lakieru. W czasie nanoszenia kolejnych warstw lakieru z dodatkiem pigmentu podłoga zyskuje nowy wygląd o odcieniu bielszym i eleganckim wyglądzie. Bielenie podłóg najlepiej nadaje się do jasnych gatunków drewna np. jesion czy dąb. Przed przystąpieniem do bielenia podłogi pracownicy naszej Firmy wykonują próbki stopnia wybielenia podłogi.

  • bielenie podłogi przy użyciu olejobejcy

Bielenie podłogi przy użyciu olejobejcy polega na nałożeniu na wycyklinowaną, wyszlifowaną i wypolerowaną podłogę olejobejcy. Na rynku dostępny jest duży wybór takich produktów a pracownicy naszej Firmy wykonują próbki stopnia wybielenia podłogi.

Przyciemnianie podłogi

Kolor i barwę podłogi drewnianej można zmienić poprzez zastosowanie odpowiednich bejc lub olejobejc. Na rynku dostępny jest duży wybór produktów tego typu. Przed przystąpieniem do bejcowania podłogi pracownicy naszej Firmy wykonują próbki wykończenia podłogi bejcowanej.

SZCZOTKOWANIE PODŁOGI

Szczotkowanie podłogi drewnianej to jeden ze sposobów jej wykończenia. Szczotkowanie polega na wyszczotkowaniu miękkich części słojów rocznych tak aby powstały charakterystyczne wgłębienia. Im mocniejszy rysunek drewna tym wyraźniejszy uzyskany efekt. Dodatkowo tak przygotowana podłoga sprawia, że ewentualne ślady wynikające z użytkowania podłogi (rysy, wgniecenia, zarysowania) są mniej widoczne. Tak przygotowaną podłogę można następnie zabezpieczyć olejem.

ŁUGOWANIE PODŁOGI

Ługowanie podłogi to jeden ze sposobów jej wykończenia. Zabieg ten polega na zmyciu świeżo położonej podłogi drewnianej specjalną emulsją mydlaną. Emulsja mydlana powoduje, że pory w drewnie zamykają się, co w dalszej konsekwencji zapobiega wnikaniu brudu i cieczy w szpary między deskami. W efekcie tej czynności uzyskuje się podłogę wyszorowaną, o jasno-białej barwie i przyjemnym świeżym zapachu. Konserwacja takiej podłogi polega na odkurzaniu i jej przecieraniu wodą z mydłem. Po ługowaniu podłogę można zabezpieczyć lakierem lub olejobejcą.