Montaż podłogi drewnianej

Montaż podłogi drewnianej

Montaż podłogi drewnianej – kiedy?

Montaż podłóg drewnianych można rozpocząć dopiero po zakończeniu tzw. prac mokrych. Do tego rodzaju prac zaliczamy: położenie tynków, gładzi, układanie płytek, terakoty, gresu. Konieczne jest aby ściany, stropy, tynki i wylewki były suche. Zalecane jest również wykonanie minimum pierwszego malowania ścian. W przypadku domu konieczne jest aby budynek był suchy i ogrzany. Dobrze jest montować parkiet przed montażem drzwi wewnętrznych, aby późniejsze ich wykończenie było łatwiejsze i bardziej dokładne.

Montaż podłogi drewnianej – jak?

Montaż podłóg może odbywać się na trzy zasadnicze sposoby:

  • przyklejanie elementów podłogi bezpośrednio do podłoża
  • przybijanie elementów podłogi gwoździami do wcześniej przyklejonej płyty OSB
  • montaż elementów podłogi bez stosowania kleju – montaż tzw. podłogi pływającej

Montaż elementów podłogi na klej:

Klej (odpowiednio dobrany do rodzaju podłogi i stanu podłoża) rozprowadzany zostaje na podłożu za pomocą packi stalowej z odpowiednio dobranymi trójkątnymi ząbkami. Prawidłowe zużycie kleju wynosi 1-1,5 kg/m2 podłogi. Elementy podłogi należy układać na rozprowadzonym, niezastygniętym kleju tak aby minimum 80% powierzchni deski było przyklejone do podłoża.

Montaż elementów podłogi na gwoździe:

Montaż elementów podłogi na gwoździe jest sposobem rzadziej stosowanym. Elementy podłogi przybijane są do wcześniej przyklejonych płyt OSB w miejscach tzw. „pióra” – to sprawia, że gwoździe są niewidoczne z zewnątrz bo nie przechodzą przez wierzchnią warstwę deszczułek parkietowych lub desek.

Montaż elementów tzw. podłogi pływającej:

Elementy tzw. podłogi pływającej można układać na podłożu betonowym i anhydrytowym. Można je układać na podłodze z desek lub płyt drewnopochodnych jak również bezpośrednio na starych deskach lub płytkach, prostopadle lub ukośnie do kierunku ich ułożenia. Elementy podłogi układa się wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia. W nowych mieszkaniach na podłożu należy ułożyć pasy folii a na foli należy ułożyć odpowiedni podkład (tektura falista, korek, pianka poliuretanowa, płyty „ekopor”). Elementy podłogi łączone są ze sobą systemem zamków. W pierwszym etapie należy umieścić montowany element pod kątem 20-30° w stosunku do ułożonych, następnie element ten poruszać w górę i w dół dociskając jednocześnie w przód. Element ten należy delikatnie docisnąć lekko i kilkakrotnie dobijając.

Montaż podłogi drewnianej – kwestie dodatkowe ale również bardzo ważne

W przypadku montowania podłóg drewnianych bardzo ważne jest pozostawienie przy ścianie wolnej powierzchni dla pracy drewna zwanej dylatacją. Odległość jaką należy zostawić przy ścianach zależy od gatunku drewna, wielkości pomieszczenia, kierunku kładzenia desek a także od łączenia ich z innymi powierzchniami. Odległość dylatacyjna wynosi zazwyczaj 5-10 mm. Po wykończeniu podłogi dylatację pokrywa się listwą przypodłogową a tam gdzie jest widoczna – korkiem lub akrylem. Czasem jeżeli pomieszczenie jest duże a elementy podłogi klejone są na łącznym odcinku ok 6 m (szerokość) i ok 8 m (długość) to konieczne jest wykonanie dodatkowej dylatacji – w ramach tych samych desek.

Jak montować elementy podłogi drewnianej?

Zasady montowania podłogi drewnianej

Elementy podłogi drewnianej można montować stosując różne zasady:

  • wg „zasady światła”
    • elementy podłogi montowane prostopadle do kierunku światła – wówczas łączenie desek jest mniej widoczne
    • elementy podłogi montowane poprzecznie do kierunku światła – wówczas optycznie pomieszczenie się poszerza/skraca
  • wg „zasady technicznej”
    • elementy podłogi montowane wzdłuż pomieszczenia – im mniejsza ilość elementów podłogi tym większa jej stabilność

Wzory montowania podłogi drewnianej

Deski i panele montowane są zazwyczaj w cegiełkę.

Parkiety można montować w różne wzory:

  • jodełka (klasyczna, węgierska, francuska, podwójna, potrójna)
  • jodełka po przekątnej/skosie (pojedyncza, podwójna, potrójna, poczwórna)
  • cegiełka (symetryczna, asymetryczna, podwójna, skośna)
  • kwadraty (klasyczne, karo)
  • pasy (drabinka, pasy krakowskie, pasy krakowskie dworskie)
  • inne (np. z kostką)

Poniżej kilka zdjęć realizacji, gdzie elementy podłogi drewnianej ułożone są w różne wzory.